Ağ İletişimi

İş ya da staj aramaya başlamadan önce belirlediğiniz kariyer hedeflerine varma yolunda size destek olabilecek, ihtiyaç duyduğunuz bilgileri size sağlayıp, merak ettiklerinizi açıklayabilecek kişilere ulaşmalı ve bu kişilerle ilişkilerinizi geliştirerek iletişim ağınızı oluşturmalısınız. İletişim ağını kurma süreci devam eden bir süreç olduğundan ve İletişim ağınızdaki kişilerden yardım aldığınızdan sizin desteğiniz gerektiğinde de siz de onların yanında olmalısınız ve yardım etmelisiniz.

İletişim ağınız yalnızca tanıdıklarınızdan ya da sizi tanıyan kişilerden oluşmaz. Herkesin normalde akrabalarından, uzak, yakın, eski ya da yeni arkadaşlarından, aile çevresinden, komşularından, ders aldığınız öğretmenler ve akademisyenlerden, okuduğu üniversitenin mezunlarından oluşan bir çevresi vardır. Bu kişiler sizin iletişim ağınızın temelini oluşturur ki gündelik yaşamınızda zaten gerektiğinde bu kişilerle iletişimdesinizdir. İletişim ağınızı oluştururken insanlarla iyi ilişkiler kurmayı ve bu ilişkileri geliştirmeyi amaçlamalısınız.

İletişim ağı oluşturma süreci tanımadığınız bir kişiyle size yardımcı olması amacıyla bir görüşme yapma süreci değildir. İhtiyacınız olan bilgiyi öğrenmek ya da belli bir konuda tavsiye almak üzere tanıdığınız insanlarla görüşmenizdir. Bu kişilerle iş arayışınızla ilgili olarak yaptığınız görüşmelerde çoğunlukla kariyer gelişiminizde ve iş arayışınızda size daha yararlı olabilecek kişilere sizi yönlendirirler. İletişim ağı oluşturma süreci ilişki kurma ile ilgili bir süreç olduğundan ağınızda bulunan kişilerle iyi ilişki geliştirdikçe bu kişiler sizi başka kişi ve işlere önerirken daha istekli olurlar.

İletişim ağı sayesinde kariyer alanınızda iş bulma yolunda yardım alabilir, özgeçmişinize yazacağınız referans listenizi oluşturabilirsiniz. Düşündüğünüzden farklı kariyer seçenekleri belirleyebilir ve alanınızdaki değişiklikleri öğrenebilirsiniz. İletişim ağınızda yer alan bir kişi ile yapmış olduğunuz görüşme sonucunda pek çok profesyonel ve kişisel gelişim fırsatı yakalayabilirsiniz.

İletişim ağınızdaki kişilerle görüşmeden önce nasıl bir yardım isteyeceğinizi ve hangi tür bilgilere ihtiyacınız olacağını belirleyin. Ağınızdaki kişiden kariyeriniz ile ilgili bir bilgi, iş başvurunuz için referans olması, kariyer hedefinize ulaşmak için verebileceği tavsiye veya kariyer gelişiminizde ve iş arayışınızda size yararlı olabilecek başka bir kişiye ilişkin bilgi gibi ihtiyaç ve beklentileriniz olabilir. 

Araştırma Yapın

İletişim ağınızda yer alan bir kurumla işin niteliği ve çalışanlarına sunduklarının neler olduğuyla ilgili görüşme yapacaksanız bu kuruma gitmeden önce hakkında araştırma yapın. İletişim ağınızdaki bir kişinin tavsiyesi üzerine biriyle tanışmaya gidecekseniz gitmeden önce o kişiye sormak istediğinizi soruları hazırlayın. Böylece iletişim ağı oluşturacağınız kişilerle daha iyi bir ilişki kurma fırsatı yakalarsınız. 

İyi İlişki kurun

İletişim ağınızda bulunan biriyle görüşmeye gittiğinizde görüşme esnasında akademik geçmişiniz, bilgi ve becerileriniz, kariyer planlarınız hakkında fazla detaylı olmayacak bir şekilde bilgi verin. Görüşme sırasında kariyer hedefinizde yer alan iş ile ilgili bilgi sahibi olan birini tanıyıp tanımadığını, iş başvurunuz olduğunda size referans olup olamayacağını,  kurumunda çalışmak isteyen birine tavsiyesinin neler olacağını sorabilir, çalıştığı kurumda herhangi bir pozisyon açılması durumunda sizi unutmamasını ve özgeçmişinizi bırakmak istediğinizi söyleyebilirsiniz.

İletişim ağınızda yer alan görüşmeye gittiğiniz kişiye sizinle vakit geçirmesinin, bilgi ve tavsiye vermesinin sizi çok memnun ettiğini belirten bir teşekkür notu veya e-posta göndermelisiniz

Rehber Dosyası Hazırlayın

İletişim ağınızda bulunan her bir kişi için gerekli bilgilerinin yer aldığı bir rehber dosyası oluşturun. O kişiyle yapmış olduğunuz görüşme sonucunda elde ettiğiniz bilgileri yazın ve bu dosyada muhafaza edin. Rehber dosyanızda ye alan kişilerle durumunuzdaki değişiklikleri bildirmek suretiyle ilişkinizi devam ettirin.

Her zaman saygılı, samimi, soru sorabilen, hedeflerinin farkında ve gerçekçi, araştıran, hazırlık yapan, yeni insanlarla tanışmaya hevesli,  güncel olayları takip eden kişiler ağ iletişiminde başarılı olabilen kişilerdir.

İnternette İş Araştırması Yaparken Yapmanız Ve Yapmamanız Gerekenler

  • Kapsamı geniş arama motorlarını kullanın ve kurumların kendi sitelerinde araştırma yapın.
  • İçeriği zengin iş arama sitelerini kullanın
  • İş bulmak için sadece iş ilan sitelerini takip etme ve bu sitelere başvurma yolunu kullanmayın. Bu sitelerden iş arayanların çok az bir kısmı iş bulmaktadır.
  • İş araştırmalarınızda aktif olun. Kariyer alanınızla ilgili olan her ilanı takip ediniz.
  • Tüm vaktinizi internette iş aramakla geçirmeyin. İş arama sürecinin sadece bir kısmı İnternette araştırma yapmayı gerektirir. İletişim ağı kurma, kariyer günlerine hazırlanma ve katılma gibi yollarla da iş bulabilirsiniz.

 

 

Kaynak: Penn State Unıversty Career Guide