Deneyim Kazanma Yolları

Belirlediğiniz kariyer alanının sizin için doğru bir seçim olup olmadığını anlamanız için en iyi yollardan birisi deneyim kazanmaktır. İşi daha iyi tanımanızı ve kendinizin o alanda ne kadar yeterli olduğunuzu test etmenizi sağlar. Deneyim kazanmanıza yardımcı olacak, pek çok deneyim fırsatı vardır.(kısa dönem gönüllü çalışmalar, ara dönem/yaz dönemi/uzun zamanlı stajlar vb.) Deneyim işverenlerce çok önemsenmektedir. Çalışacağınız kuruma ne kadar katkı sağlayabileceğiniz ve başarılı olup olamayacağınızın en büyük göstergesi bilgi ve becerilerinizdir. Ayrıca deneyim yaptığınız iş yeri mezuniyetinizden sonra çalışacağınız iş yeri olabilir. Deneyim yaptığınız işteki başarılarınız potansiyel işvereninizin sizi daha güvenle işe almasına sebep olabilir. 

Yaz Dönemi ya da yarı zamanlı iş

Yaz döneminde ya da yarı zamanlı olarak yapılan işler stajdan farklı olarak karşılığında ücret alınan ve o iş yerinin bir çalışanı olduğunuz işlerdir. Yaz dönemi ya da yarı zamanlı işlerde yaptığınız deneyimler genellikle kariyer planlarınızla ilgili bir alanda deneyim edinmenizi sağlamaz. Ancak, iş deneyimi edinmeniz ve gelir sağlaması açısından yararlıdır. Hizmet (restoran kafe, otel v.b.), turizm, inşaat, satış gibi sektörlerde yaz döneminde ya da yarı zamanlı olarak çalışabilirsiniz. Bu çalışma deneyimleriniz sonucunda geliştirdiğiniz becerilerinizi mezuniyetinizden sonra profesyonel kariyerinize taşıyabilirsiniz. 

Staj

Okuduğunuz bölümle ya da kariyer planınızla ilgili profesyonel deneyim kazanmanızı sağlayan yollardan biri de staj yapmaktır.

Öncelikle nasıl bir iş yapmak istediğini, stajdan işten ne beklediğini hangi alanda ya da kurumda çalışmak istediğinizi, hangi becerilerinizi ve özelliklerinizi geliştirmek istediğinizi belirlemelisiniz. İşverene neler sunabileceğinizi ve bu deneyimden neler kazanmayı beklediğini düşünmelisiniz. Staj yapacağınız işvereninizle görüşürken sizi staja kabul etmesi için özgüvenli olun, kendinizi ve becerilerinizi anlatın, kısa cümleler kurmayın.

Staj başvurusu için de ön yazı, özgeçmiş ve mülakat becerileri her iş araştırmasında olduğu gibi gereklidir. Önyazı yazma, özgeçmiş hazırlama ve mülakat teknikleri üzerindeki bilgilere Kariyer Planlama Merkezimizin internet sitesindeki sayfasından erişebilirsiniz.  

Staj yapacağınız yerleri akademik bölümünüzle birlikte belirleyebilirsiniz. Ayrıca Üniversitemizde düzenlenen kariyer fuarlarına katılarak işverenlerle karşılaşabilir, kendinizi onlara tanıtabilirsiniz. İnterneti kullanarak da staj imkânlarını araştırabilirsiniz. Staj yapabileceğiniz internete ilan vermemiş ya da Gazi Üniversitesi kariyer günlerine katılmamış işverenlere de bir iletişim listesi oluşturarak ulaşabilirsiniz.Ticaret Odasını, tanıdıklarınızı, mezun arkadaşlarınızı kullanarak staj yapacağınız yeri bulabilirsiniz.

Ayrıca günümüzde artan bir şekilde kurumlar stajı ön işe alım olarak görmeye başlamıştır. Dolayısıyla Staj yapma yeri bulmanız açısından olumlu bir durumdur.

En doğru zamanda geç kalmadan önyazı, özgeçmiş ve başvurularınızı göndermelisiniz.

Kariyer planlama sürecindeki stratejilerinizin değiştirilmesinin gerekip gerekmediğini anlamak için gelişiminizi sürekli değerlendirmelisiniz.  Cesaretinizin kırılmasına izin vermeyin, sabırlı ve ısrarcı olun.

Sonuç olarak;  öğrenciliğiniz sırasında yapmış olduğunuz yarım günlük/yaz dönemi işler ve stajla kazanmış olduğunuz iş deneyimlerinizi mezun olduktan sonra özgeçmişinizde akademik geçmişle beraber belirtebileceksiniz. Böylece özgeçmişiniz işverenler için daha etkileyici ve zengin olacaktır. Planladığınız kariyer alanı ile kısa dönemlik işler ve staj yaptığınız kariyer alanı birbirinden farklı olsa bile her iş için gereken temel bilgi ve becerileri elde edeceksiniz. 

 

Kaynak: Penn State Unıversty Career Guide