İş Arama Süreci

Genel olarak mezun olduktan sonra iş arama sürecinde yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:

- Eğitiminize, yeteneklerinize, bilgi ve becerilerinize uygun hangi işi yapmak istediğinize karar verin ve kariyer hedefinizi belirleyin.

- Deneyimlerinizin, bilgilerinizin, becerilerinizin, değerlerinizin, ilgilerinizin ve işverene verebileceklerinizin farkında olun.

- Sizin eğitim ve yeteneklerinizdeki kişileri işe alan iş yerlerinin hangileri olduğunu tespit ederek, hedefinizi bu iş yerlerinde çalışmak olarak belirleyin.

- Hedefinizdeki işyerlerine ulaşmanın en iyi yolunu araştırın.

- Özgeçmişinizi ve ön yazınızı sizi en iyi ve doğru yansıtacak şekilde hazırlayın.

- Mülakat becerilerinizi geliştirin ve mülakat ayarlayın.

- Mülakata katılın ve yaptığınız mülakatlar sonucu gelen iş tekliflerini değerlendirin.

Yukarıda bahsedilen iş arama sürecini uygulandığınızda çok kolaylıkla iş bulacakmışsınız gibi görünüyorsa da mezun olduktan sonra gireceğiniz gerçek iş arama süreci ile tam olarak örtüşmemektedir. İş arama yöntemlerinin bazıları sizin için uygun bazıları ise kişiliğinize, özelliklerinize ve durumunuza uygun olmayabilir. Bu yöntemlerden her zaman iyi sonuçlar alamayabilirsiniz. Bu yolda yürürken hayal kırıklıklarına uğrayabilirsiniz ve her şeye yeniden başlamak, hedefinizdeki işe ulaşabilmek için her adımı tekrar tekrar atmak zorunda kalabilirsiniz. İş arama sürecinizde zamanlama da çok önemlidir. 

Tüm bunlara rağmen bahsedilen iş arama yöntemleri size bazı yönlerden faydalı olabilir.

- İş alımı duyurusu yapmamış bir işyerinde işe başlamanızı sağlayabilir.

- Sizinle aynı eğitim ve becerilere sahip kişilerin fark etmediği bir iş fırsatını bulmanızı sağlayabilir.

- Açılmaz diye düşündüğünüz kapıları size açabilir

- Bu yöntemleri bilmeden yapacağınız bir mülakatta başarısız olacakken başarılı olmanızı sağlayabilir.

- Bahsedilen yöntemlerin büyük bir kısmını hayatınızın her dönem ve zamanında kullanabileceğinizi ve iş yaşamınızın tümünde size faydalı ve yardımcı olacağını anlayacaksınız. 

Kariyer Hedefini ve Yapmak istediğin İşi Belirle

Kariyer hedefine odaklanmış kişiler işverenlerin en çok ilgilendiği kişilerdir. İş arama sürecindeki ilk adım hangi işi yapmak istediğinizi ve işverene verebileceğiniz deneyimlerinizin, bilgilerinizin, becerilerinizin, değerlerinizin, ilgilerinizin neler olduğunu bilmektir.

Hangi işi yapmak istediğinizi anlamak için;

- Deneyimlerinizin, bilgilerinizin, becerilerinizin, değerlerinizin, İlgilerinizin, tutumlarınızın neler olduğunun farkında olun ve bunları anlatmaya hazırlanın.

- Derslerden, kitaplardan, bilgilendirici görüşmelerden, deneyimlerinizden meslekleri, işverenleri, çalışma ortamlarını araştırın, öğrenin ve belirleyin.

- Yapmak istediğiniz işin hangi eğitim ve yetenekleri gerektirdiği, sorumluluk ve görevlerinin neler olduğu, maaş beklentinizi ne olabileceği hususlarında bilgi sahibi olun.

- Bu işte çalışanların işe nasıl ve hangi pozisyonlarda başladıklarını, çeşitli statülerdeki işlerin nasıl farklılaştığını öğrenmeye çalışın,

- İşin gereği için özgeçmişinizde önemli olan beceri ve bilgilerin neler olduğunu öğrenin.

- Sizinle benzer eğitim ve yeteneklere sahip kişileri işe alan kurum ve kuruluşları tespit edin, bunların iş başvurusunda bulunanlarda hangi özellikleri aradıklarını öğrenin.

İş Arama Araçlarının Hazırlanması

İşverenlerin dikkatini çekmek için bilgi, beceri ve deneyimlerinizi etkili bir şekilde anlatmanız gereklidir. Bu anlatım sadece özgeçmiş ya da ön yazı hazırlama ve gönderme aracılığı ile olmayabilir. Telefon görüşmeleri ile de işverene iş yerindeki açık pozisyonla neden ilgilendiğinizi ve bu iş için neden yeterli olduğunuza inandığınızı anlatabilirsiniz.

İş dünyasında sizin bilgi, beceri ve deneyiminizde birini arayan işverenlerle ulaşmanın çeşitli yolları vardır. Üniversitemizde düzenlenen kariyer günlerine katılarak işverenleri tespit edebilirsiniz. Öte yandan internetten ya da basılı kaynaklardan işverenleri araştırabilirsiniz. 

İş Aramaktan vazgeçme

Reddedilme ve hayal kırıklığı çok bilgili, yetenekli ve iyi eğitim almış kişilerin bile iş arama sürecinde karşılarına çıkar. Neden iş bulamadığınızı ve reddedildiğinizi tespit etmek için kariyer hedefinizi doğru belirleyip belirlemediğinizi, iş arama etkinlikleri için yeterli zaman ayırıp ayırmadığınızı, başarmak için gerekli olan işleri yapıp yapmadığınızı, özgeçmişiniz ve ön yazınızın hedefinize uygun olarak doğru bir şekilde hazırlayıp hazırlanmadığınızı, mülakat becerilerinizin yeterli şekilde gelişip gelişmediğini yeniden gözden geçirmeniz ve değerlendirmeniz uygun olacaktır. Bu sorunlardan herhangi birisi için destek almak  amacıyla Kariyer Planlama Merkezimize başvurabilirsiniz.

Kariyer planlama ve bunları gerçekleştirmeyle ilgili konuları danışmanız için bireysel kariyer danışmanlık hizmetleri size destek olacaktır. Ancak bu süreci yaşayacak, uygulayacak ve karar verecek olan kişi siz olduğunuzdan kendiniz için en iyi işi bulmak için gerekli enerjiyi sarf etmeli ve zaman ayırmalısınız. İçinde pek çok iş arama stratejisi barındıran iş arama planı en başarılı plandır. İş fırsatlarını aramanın için pek çok yolu vardır.

 

Kaynak: Penn State Unıversty Career Guide