Özgeçmiş

Özgeçmiş ne demektir?

İşverenlere yönelik olarak hazırlanan başvuru sahibinin hayatını, tecrübelerini yeteneğini, iş yapma gücünü belgeleyen tanıtım yazısına özgeçmiş (resume) denir.

CV’nin açılımı Curriculum Vitae olup Latince bir kelimedir.  Curriculum, rota, yol; vitae, hayat anlamına gelmektedir. Resume ise Fransızca bir kelime olup özet demektir CV(Curriculum Vitae) ile 'resume' kelimeleri genelliklebirbirlerine karıştırılmaktadır. Resume (özgeçmiş) iş bulmak amacıyla işverenlere yönelik olarak kişinin hayatının, tecrübelerinin, yeteneğinin, iş yapma gücünün 1-2 sayfa ile anlatılan kısa özetidir. CV ise yapılan yayınlar ve araştırmalar, verilen konferanslar gibi daha ayrıntılı bilgiler içeren genellikle akademik başvurularda kullanılan tanıtım yazısıdır.* 

*Kaynak: http://www.cvtips.com 

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır

Özgeçmiş sizi işveren tanıtan, görüşmeye çağırılıp çağırılmayacağınızı belirleyen en önemli unsurdur. Bu doküman sizin kendinizi anlatan kısa bir reklamınızdır. İyi hazırlanmış bir özgeçmiş mülakata çağrılmanızın olasılığını arttırır.

- İşverenler özgeçmişinizi çok kısa bir sürede inceleyecekleri için özgeçmişinizde farklılığınızı ve güçlü yönlerinizi vurgulamanız çok önemlidir. Bu nedenle kendinizi anlatırken kısaca anlatın dürüst ve kendinizden emin olun.

- Özgeçmişiniz düzenli ve temiz olmalıdır, kullanılan kâğıtta herhangi bir leke, iz, kırışıklık bulunmamalıdır. Eğer fotoğraf isteniliyorsa fotoğrafçıda çekilen, en son halinizi gösteren takım elbiseli, net görünen bir fotoğrafınızı eklemelisiniz

- Öz geçmişinizde referans olarak gösterdiğiniz kişilerin sizi gerçekten tanıyan, hakkınızda gerçek bilgiler verebilecek kişiler olmasına özen gösterin

- Özgeçmişiniz size işi değil görüşmeye çağrılmayı sağlar. Farklı pozisyonlara başvuru yapmayı düşünüyorsanız özgeçmişinizi farklı formatlarda hazırlamanız uygun olacaktır.

- Eğer yeni mezunsanız ve iş deneyiminiz yoksa başvurduğunuz pozisyonla ilgili aldığınız dersleri, eğitimleri, yarı zamanlı ya da yaz döneminde işleri,  stajları, sosyal sorumluluk projelerinden kazandığınız bilgi ve yeteneklerinizi vurgulayın

- Basit ve anlaşılır cümleler kurun

- Okuma yazma ve anlama gibi İngilizce bilgisi isteyen işverenler için kullanılmak üzere Türkçe özgeçmişle beraber eğer dil bilginiz yeterli ise İngilizce özgeçmişinizi de hazırlayın ve bu iş yerlerine İngilizce özgeçmişinizi gönderin

- Yeni mezun olmuş ve herhangi bir iş deneyiminiz bulunmuyorsa bir sayfalık özgeçmiş yeterlidir.  Birden fazla diplomanız ve/veya deneyiminiz varsa iki sayfalık özgeçmiş hazırlanabilir Kariyer alanlarına göre özgeçmiş uzunluğu değişebilir.

- İmla kurallarına uymaya özen gösterilmelidir. Bir kaç kez kontrol edilerek yazım hataları düzeltilmelidir.

Özgeçmişin Görünüşü

- A4 boyutunda kağıda, 2,5 cm kenar boşlukları bırakılarak ve kağıdın tek yüzü kullanılarak yazılmalı

- Times New Roman’’ veya ‘’Arial’’ yazı stili, 11 veya 12 punto kullanılarak Bilgisayarda Word veya PDF formatında hazırlanmalı, el yazısı kullanılmamalıdır.

- En üste isim yazılmalı, farklı bir satırda adres belirtilmelidir.

- Dikey/yatay çizgiler, tablo, grafik kullanılmamalıdır

Özgeçmiş Çeşitleri

Kronolojik Özgeçmiş

En sık kullanılan, mevcut eğitim ve iş tecrübelerinin her birinin altında başarılar ve alınan sorumluluklar ifade edilerek ters kronolojik sırayla sunulan özgeçmiş türüdür. En son bulunulan pozisyon ilk sırada yer alır ve geriye doğru işe başlanılan ilk pozisyona kadar tarihler belirtilerek bir sıralama yapılır Kariyer hedefinizle ilgili bir iş deneyiminiz mevcutsa var kullanabileceğiniz en uygun özgeçmiş türüdür. 

İşlevsel (Fonksiyonel) Özgeçmiş

Beceri başlıkları altında deneyimler anlatılırken, ayrı bir bölümde iş unvanların, işverenlerin ve tarihlerin ayrı bir bölümde anlatıldığı özgeçmiş türüdür. Eğer başvurduğunuz kariyer alanı eğitiminiz ve deneyimlerinizden farklı bir alan ise iş hayatınıza ara vermişseniz bu tür özgeçmiş kullanılabilir.

Kombinasyon Tür Özgeçmiş

Kronolojik ve işlevsel özgeçmişlerin birlikte kullanımı sonucu hazırlanan özgeçmiş türüdür. Eğer başvurduğunuz kariyer alanı eski deneyimleriniz ile ilgili ise bu tür kullanılabilir. Bu özgeçmiş türünde başvurduğunuz işle direk ilgili olan ya da olmayan becerilerinizi ayrı kategoriler halinde sunabilirsiniz. Böylece başvurduğunuz işle en çok ilgili olan deneyiminizi ve becerilerinizi tarihini dikkate almadan en üste yazabilirsiniz. Pek çok durumda bu tür özgeçmiş daha etkili olabilir.

Özgeçmişte Yer Alması Gereken Bilgiler

- Kariyer Hedefi

- Kişisel Bilgiler

- Eğitim Bilgileri/Sertifikalar

- İş deneyimleri/Staj

- Beceriler (Bilgisayar, yabancı dil, teknik bilgi v.b.)

- Aktiviteler

- Üyelikler

- İlgi Alanları

- Referanslar

Özgeçmiş Hazırlarken Dikkat edilmesi gerekenler

- Önceden hazırlanmış bir taslak sizi kısıtlayıp farklılığınızı yok edeceğinden Özgeçmişinizi yazarken boş bir Word belgesi kullanmayı tercih edin. birçok sebepten dolayı tercih sebebidir.

- Özgeçmişinizin temel amacını kısaca belirtmek için iyi bir yol olan hedef açıklaması yazmak tercihinize bağlıdır.

- Üniversitede birinci ya da ikinci sınıf öğrencisi iseniz lise yıllarınızla ilgili deneyimlerinizi de özgeçmişinize yazabilirsiniz. Ancak belli bir kariyer alanında deneyim kazandıkça, profesyonelleştikçe ve bu bilgileri geçmişte kaldıkları ya da artık şu anki sizi yansıtmadığından lise yıllarındaki deneyimlerinizi kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

- Eğer yurt dışında bir eğitim deneyiminiz varsa bunu Özgeçmişinizin eğitim bölümünde belirtmelisiniz. Yurtdışında staj yapmış ya da benzeri bir deneyim kazanmışsanız bunu deneyim bölümünde ayrıntılarıyla belirtebilirsiniz.

- Başvuru yaptığınız alanla doğrudan ilgili olmasa bile yazlık iş ya da yarı zamanlı iş deneyimleri kazandığınız bir takım becerileri göstermenizi sağlar. Bu kazanımlar pek çok iş alanında kullanılabilir becerilerdir. Başvurduğunuz alanla ilgili yeterince deneyiminiz yoksa bu becerilerinize odaklanmanız faydalı olabilir Özgeçmişinizi deneyimlerinizle zenginleştirirken bu tür becerileri göstermeniz gerekmektedir.

- İşverenler özgeçmişleri değerlendirirken en nitelikli adayları ararlar. Özgeçmiş yazarken deneyimlerinizi madde işaretleriyle detaylandırmalısınız. Maddeler1-2 satırı geçmemelidir. Listelenmiş olduğunuz her bir deneyim için 5-6 madde yazabilirsiniz.

- Eğitim ve kariyer alanınızla doğrudan ilgili olmayan Dersdışı etkinliklere işverenler ve lisansüstü programlarca değer verildiğinden bu etkinlikleri özgeçmişinizde kullanabilirsiniz.

- Beceriler bölümünde gösterdiğiniz teknolojiyi kullanma, bilgisayar becerileri, yabancı dil bilgisi, alana özel beceriler ve aldığınız sertifikalara ilişkin bilgileri sizi başvuru yapan diğer kişilerden ayırabilecek ekstra yeteneklerdir. Bu bilgileri yazarken doğru ifadeler kullanmalısınız. Mülakatta özgeçmişinizde yazdıklarınız sınanabileceğinden doğru olmadığı sürece “yetkin”, “uzman” gibi ifadeleri kullanmamalısınız. Temel düzeydeki beceri ve bildiğiniz dilleri de yazabilirsiniz

Özgeçmişinizde yer almaması gereken bilgiler ve yapılan yanlışlar 

Yer almaması gereken Bilgiler

-  Başlıkta “ÖZGEÇMİŞ” ifadesi kullanılmamalıdır.

-  Tuttuğunuz futbol takımı gibi kişisel bilgiler yer almamalıdır

-  Komik e-mail adresleri kullanılmamalıdır

-  “Eğitim Bilgileri” bölümüne ilkokuldan itibaren başlayarak tüm okul bilgileri yazılmamalıdır.

Yapılan Yanlışlar

-  “Kişisel Bilgiler” ile “İletişim Bilgilerini” karmaşık yazmak,

-  Okul ve bölüm adını tam yazmamak

-  Kısa süreli iş deneyimlerini önemsemeyerek özgeçmişe eklememek, (Aile şirketi,

tanıdıkların şirketlerinde yaz dönemlerinde çalışmak v.b.)

-  Sosyal faaliyetler, hobiler bölümünde genel ifadeler kullanmak (sinema, müzik, tiyatro gibi)

-  Eğitim Bilgileri, iş ve staj deneyimleri bölümlerine tarih aralığı ve süreyi eklememek,

 

Özgeçmiş Örnekleri ve faydalanılabilecek siteler

www.cvornekleri.gen.tr

www.kariyer.cc/cv/cv-ornekleri.html‎

www.globalcv.com

www.yenibiris.com

www. kariyer.net

 

Kaynaklar :

Penn State Unıversty Career Guide

www.cvornekleri.gen.tr